Síla doteku – když miminko pláče a kojení se nedaří

Je duben 2015, sedím na nemocničním lůžku a pozoruji svou třídenní dcerku. Je nádherná :-). A pláče. Hodně pláče. Tak ráda bych jí pomohla, ale nevím jak. Má hlad? Určitě má hlad. Kolik toho takhle malé děti snědí?

Tak či onak, já pro ní jídlo nemám. Ačkoli ji dávám poctivě každé tři hodiny na prso a nechávám ji 15 minut přisátou, prsa se mi nenalila. A to jsem si myslela, že se automaticky nalejí po porodu.

Chci kojit, chci dát své dceři to nejlepší, co mohu! Ale mléko nemám a ona taaaak pláče. Co když ji týrám hlady? No tak dobře, dejte jí umělé mléko, ať nemá hlad… zkoušet to ale budu dál! Takže mléko přes injekční stříkačku, žádná lahvička!

Je taková nešťastná v té postýlce a nechce spát… Je to jasné, musí mít velký hlad.

A tak jsme nasadili umělé mléko…

První navázání do šátku 🙂

Po příchodu z nemocnice jsem si začala zjišťovat, co podporuje tvorbu mléka. A zjistila jsem:

  1. Dodržování tří hodin je nesmysl, dávejte miminko k prsu kdykoli brečí, projeví zájem nebo pomlaskává. Ano, můžete to být klidně 15 minut po tom, co dojedlo.
  2. Interval 15 minut je také nesmysl, každé miminko je jiné a než se naučí správně chytit a získá pořádnou sílu na sání, může pít i hodinu
  3. Pro miminko sání na prsu není zdaleka jen potrava – pomáhá na uklidnění, proti bolesti, znamená pro miminko pocit bezpečí
  4. Pro tvorbu mateřského mléka je velmi důležitý KONTAKT a nejlépe KŮŽE NA KŮŽI

Všímáte si, co je obsahem bodu 4 a projevuje se i v dalších bodech? Kontakt, dotek, blízkost…

Změna

Vzala jsem Verunku z postýlky, vyndala ze zavinovačky a jen v plence jsem si ji vzala pod deku, kde jsem byla jen v kalhotkách.

Kdykoli plakala, nabízela jsem jí prso. Když sála, nechávala jsem ji sát klidně hodinu a pokud chtěla znovu už za 10 minut, dostala prso za 10 minut.

Takto jsme spolu strávily v posteli několik dnů a Veru se takřka v kuse kojila hodiny a hodiny. Prsa se mi nalila a začaly jsme kojit :-).

Kontakt kůži na kůži a časté kojení jsme dodržovaly i nadále a z částečně kojeného miminka byla dcera do dvou měsíců plně kojená! Od té doby už žádné jiné mlíčko nedostala 🙂 .

Kontakt kůže na kůži, dotek a pohlazení – to má zázračné účinky!

Někde jsem četla, že když miminka nejsou kojená a nevyžadují kontakt pláčem, 80 % rodičů se miminek dotýká méně jak 3 hodiny denně. To je hrozně smutné!

Miminka potřebují dotek k životu, je to pro ně tak silná potřeba jako třeba jídlo. Jídlo je potrava pro tělo a dotek je potrava pro duši.

A zoubky nás hned trápí méně :-)

A zoubky nás hned trápí méně 🙂

Často hodnotíme miminko podle sebe

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem moc kontaktní nebývala. Ne že bych nechtěla – objímání, pohlazení, škrábání na zádech… to miluju! 🙂 Ovšem tak nějak mi připadalo, že to je slabost být moc otevřená kontaktu.

Proto mě prostě ani nenapadlo, že přirozené je to pro člověka jinak a že by to mohlo miminku chybět.

Teď zpětně naopak nechápu, jaktože jsem to neviděla, vždyť i moje srdce volalo po kontaktu od prvních minut po narození malé! Ovšem dát hlavě dovolenou a řídit se srdcem, to je dlouhá cesta a bude tématem jiných článků.

Síla doteku

Když vezmu v úvahu jen to, co mě napadne hned v první chvíli, dotek a kontakt pomáhá:

  • Na tvorbu mateřského mléka
  • Na spánek
  • Na utišení bolesti po úraze
  • Na bolesti bříška
  • Na bolesti zubů
  • Na psychické koliky
  • Na uklidnění při pláči
  • Na vyvolání úsměvu
  • Na ujištění miminka, že je v bezpečí

Vidíte, jaká je síla doteku? Jakou má moc?

Předávejte lásku pomocí doteku, nejen děti to ocení. Dotek hojí rány a otevírá lidská srdce 🙂

 

Zuzka Šmidrkalová
Jsem maminka dvou dcer a provázím ženy na cestě k intuitivnímu mateřství a poznávání sebe samých. Pomáhám maminkám projít těžké začátky s jejich děťátkem a najít dary a vnitřní sílu, která se v nich i dětech skrývá. Pomáhám také utěšit pláč miminek a maminek :) Jsem autorkou videa zdarma 3 tajemství o dětském pláči Zároveň jsem autorkou láskyplného průvodce sžití se s miminkem, e-booku Miminko, neplakej aneb Jak pochopit pláč miminka a uklidnit křiklounka. A co mě k tomu přivedlo? Můj příběh si přečtěte zde >>

Průvodce Miminko, neplakej

Brečí vaše miminko a vám už dochází nápady i trpělivost?

Až moc často máte pocit "hlavně ten den přežít..."?

Mrkněte na záchranného průvodce, který vás provede pláčem i pocity beznaděje ♥

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.