Bezplenková metoda – to jako bez plenky?

Slyšeli jste již někdy o bezplenkové metodě? To je jako miminko pořád bez plenky?

Když byly mé dceři dva měsíce, trpěla na silné koliky. Trpěla na ně od svého narození. Její bolení bříška nás obě velmi trápilo. Kromě spousty slz a proplakaných dnů a nocí to byl velký zápřah na psychiku.

child-316211_1280

Po těch několika týdnech, kdy Veru plakala i 12 hodin v kuse (více v mém příběhu), jsem byla ochotna zkusit cokoli, jen aby Veru tolik neplakala a netrápila se. A tak jsem se dostala k bezplenkové metodě.

BKM?

Občas jsem v diskuzích ohledně novorozeneckých kolik a nadýmání miminek narazila na zkratku BKM. To jsem si říkala, že je to asi značka nějakých kapek. Vážně 🙂 . „Zkuste BKM, nám to pomohlo.“ To mi znělo jako: „Zkuste Espumisan, nám to pomohlo“.

Protože jsem chtěla nejdřív zkusit jen přírodní postupy (více v mém e-booku  8 tipů jak ulevit miminku od bolesti bříška pomocí přírody), ani jsem nezjišťovala, co to BKM znamená.

Verunku trápily koliky dlouho, takže jsem hledala dlouho i informace a přečetla spousty tipů. Několikrát se v textech opakovalo bezplenková metoda. Bezplenková? To jako že celý den bude bez plenky? Blázni!

Překvapivé informace o bezplenkovce

Ovšem když byly dceři přibližně dva měsíce, začala jsem si zjišťovat více, protože bych byla ochotna ji klidně celý den nechat bez plenky čůrat a kakat všude do aleluja, jen aby neplakala. A tak jsem si začala hledat informace.

První velké překvapení bylo, že bezplenková neznamená, že necháte miminko celý den bez plenky!  🙂 To je ale úleva, pokud jste ve stejném stadiu, jako jsem byla já, a smiřujete se i s představou všude po bytě čůrajícího miminka (myšleno s nadsázkou).

apartment-852917_1280

Bezplenková znamená, že s miminkem praktikujete čůrání a kakání bez plenky. Jinak ji klidně může po celý den i noc mít na sobě. Ha, takže to není tak ujetý,co říkáte?

Po tomto úlevném zjištění jsem se rozhodla hledat další informace. Zajímalo mě, čím že mi vlastně může pomoci na to bolení bříška?

Jak bezplenkování pomáhá?

Podrobnostem se budu věnovat v dalším článku. Nyní vám řeknu to hlavní.

Miminko má od narození v sobě takový pud čistoty či jak to nazvat. Prostě si dobrovolně nechce „kajdit do vlastního hnízda“. V praxi to znamená to, že miminko raději čůrá i kaká mimo plenku. Je mu to příjemnější a pohodlnější.

Nestává se vám občas, že jako na potvoru vaše miminko čůrá zrovna uprostřed přebalování? Není to zase taková náhoda ;-).

baby-315986_1280

Zároveň je pro miminko příjemnější volnost. Pokud už máte nějaké starší dítko, určitě si i vybavujete situace, kdy miminko při přebalování jasně dávalo najevo, že by rádo běhalo nahé, bez plenky ;-).

Tyto dva důvody způsobují, že některá miminka nechtějí čůrat nebo kakat, když mají plenku. Nebo se jim to dělá těžko. Proto bez plenky lépe čůrají a i jednodušeji kakají a prdí.

Co to znamená pro vás?

Že když necháváte miminko na podložce bez plenky, rádo čůrá a také se hezky prokope a vyprdí. A nejen to.

Pokud vaše miminko trpí novorozeneckou kolikou, toto mu může pomoci. Zabírá to na většinu miminek 🙂.

Pokud vás zajímá bezplenková metoda více, sledujte mé stránky, budou následovat další články. Pokud z této metody máte obavy, odhoďte je a zkuste se svým miminkem alespoň základ 😉

  1. Nechávejte miminko prokopávat na podložce bez plenky. Čím častěji, tím lépe. A čím déle, tím lépe.
  2. Pokud se miminko nepropíná, zkuste ho vysadit nad mističku. Pomůže mu to se krásně vyprdět a případně vyčůrat nebo vykakat.
  3. Vysazovat zkoušejte ráno po probuzení. Později i přes den po probuzení. A poté po kojení či krmení.

Jak vysazovat?

  • Vezmete si miminko (bez kalhot a plenky) do polohy v klubíčku (záda miminka na vašich prsou,vaše ruka pod kolínky miminka) – někdy se této poloze říká i budha – a pod zadeček mu dáte misku.
  • Poté miminko necháte v klidu, případně se mu snažíte pomoci nějakým návodným zvukem – čččč, šššš atd.

Nemusíte dělat 100% bezplenkování, už takto miminku velmi pomůžete!

miska mala upravena

My jsme začínali s bezplenkováním kolem druhého měsíce, dřív jsem tuto metodu neznala. Díky rannímu vysazovaní začala dcera pravidelně každý den kakat, což byl do té doby problém. Také do mě ráno začala strkat, protože už potřebovala na záchod a nechtěla do plenky ;-).

Bezplenkování není jen o sezení nad mističkou. Pomáhá vzájemné komunikaci, naladit se na miminko a i zlepšit jeho zažívání ;-).

Tak co? Jdete do toho? 🙂 Nebo už bezplenkování praktikujete? Podělte se o své zkušenosti v komentářích nebo mi o nich napište na zuzka@zuzanasmidrkalova.cz . Těším se na vaše příběhy :-).

Láskyplný průvodce prvními měsíci mateřství a pomocník s dětským pláčem ⇓

Zuzka Šmidrkalová
Jsem maminka dvou dcer a provázím ženy na cestě k intuitivnímu mateřství a poznávání sebe samých. Pomáhám maminkám projít těžké začátky s jejich děťátkem a najít dary a vnitřní sílu, která se v nich i dětech skrývá. Pomáhám také utěšit pláč miminek a maminek :) Jsem autorkou videa zdarma 3 tajemství o dětském pláči Zároveň jsem autorkou láskyplného průvodce sžití se s miminkem, e-booku Miminko, neplakej aneb Jak pochopit pláč miminka a uklidnit křiklounka. A co mě k tomu přivedlo? Můj příběh si přečtěte zde >>

Průvodce Miminko, neplakej

Brečí vaše miminko a vám už dochází nápady i trpělivost?

Až moc často máte pocit "hlavně ten den přežít..."?

Mrkněte na záchranného průvodce, který vás provede pláčem i pocity beznaděje ♥

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.