Rozhovor s Krkavčí matkou o pláči a emocích

Jak vnímá Krkavčí matka pláč dětí a emoce s tím spojené?

Nedávno jsem se zúčastnila besedy o svobodné výchově a vzdělávání s Krkavčí matkou Veronikou Hurdovou (tady jsem vám sepsala několik svých AHA 🙂). Tato žena na mě udělala silný dojem a tak jsem ji požádala, jestli by se s námi podělila o své zkušenosti s pláčem svých dětí 💜

Milá Veroniko, zaujalo mě, jak jsi říkala o svých dětech, že: „První bylo úžasně klidné, druhé neustále křičelo a třetí mi přišlo ukázat, že děti si žijí po svém a a nemá smysl je moc korigovat“ (volný překlad). Co bys zpětně poradila svému já, které sedělo vyčerpané na gauči a poslouchalo neustálý pláč druhorozeného?

Obecně nemám tendence radit něco svému já do minulosti, protože díky tomu zážitku, který jsem měla, a způsobu, jakým jsem ho zpracovala, jsem dneska taková, jaká jsem. A to bych za nic nevyměnila.
Ale dobře už, když jinak nedáš, tak bych té Verče před pěti lety pošeptala do ucha, ať vydrží, že je to jenom období a že z toho malého ukřičeného uzlíčku vyroste úžasný chlap. A že ten chlap je v něm už teď a zaslouží si zahrnout láskou. Jakkoli moc bych ho třeba teď chtěla v porodnici reklamovat 🙂
(reklamace mi připomíná můj článek Proč se rodí rozbité děti? 🙂 )

 

Jak se stavíš k dětským emocím? Myslím tím hlasitému pláči a křiku, které dostávají rodiče pod drobnohled ostatních ála „Proč si to dítě neuklidní, kdo to má poslouchat?“ nebo „No co to je tohleto? Hodný děti nekřičí!“

Jakmile dítě začne důrazně projevovat emoce, vnímám to jako signál, kterým na mě volá „mami, teď tě potřebuju“. V té chvíli okolí vypínám. Protože co je důležitější? Nějaký náhodný kolemjdoucí radil, nebo můj vztah s dítětem?
Já sice chápu, proč to ti lidé říkají. Nemyslím si, že to dělají se zlým úmyslem. Jenže já trávím se svými dětmi hodně času, znám je odpředu dozadu a vím, jestli a případně jak situaci vyřešit.
Nicméně emoce a jejich vyjadřování není podle mě dětské téma. Děti s jejich vyjadřováním problém nemají. To spíš my dospělí. Myslíme si, že 100% sebekontrolou jsme emoce „zvládli“. Jenže pak jsme jak papiňáci, kterým někdo zapomněl otevřít ventil, a musíme si platit psychiatry, aby nám pomohli páru upustit. Nikdo nás nenaučil, že o svých emocích můžeme mluvit a tím předcházet spoustě problémů. A přitom máme vedle sebe malé učitele, kteří to umí skvěle. Jenže my místo toho, abychom se jimi inspirovali, tak je učíme, že „hodný děti nekřičí“ a „velké holky nebrečí“. To podle mě není ale práce s emocemi. To je jejich potlačování.

Zaujalo mě, jak jsi vyprávěla, že jsi seděla doma, vyčerpaná a očima sledovala ručičku hodin. Jakmile manžel nedorazil hned, propadala jsi zoufalství, že už to nezvládneš. Důvěrně tohle znám. Pocity, o kterých se nemluví a hodně žen je prožívá. Co Tobě osobně pomáhá dostat se z totálního vyčerpání?

Teď už tyhle stavy popravdě moc neprožívám. Když pluješ na otevřeném moři a víš, že pár dní žádnou pevninu nepotkáš, tak prostě pluješ a nevztekáš se, že by tu někde měl být ostrov, tak kde sakra je!?
Když jsem unavená, tak prvně dětem zahlásím, že jsem unavená. Třeba si i klidně dotáhnu polštář a peřinu a lehnu si k nim do pokojíčku. Jim pak stačí, že tam jsem. A naučila jsem se taky si únavu nebo jakýkoli jiný „nedobrý“ stav nevyčítat. Dokážu sama sebe pohladit, i když jsem ubrečená, vycucnutá nebo k smrti ospalá.
A jako poslední bych zmínila to, že díky domácímu vzdělávání nepřicházíme o společný čas. Jsme spolu skoro každý den od rána do večera, takže netrpím pocitem, že v těch pár chvilkách, kdy nám na sebe čas zbyl, musím být perfektní máma. Můžu si dovolit být i nedokonalá.
Moc děkuji za odpovědi, Verčo.
Milé čtenářky, máte doma uplakané miminko a jste z něj tak trochu na nervy? Pojďte se společně se mnou podívat na to, jak krizi a pláč efektivně řešit v e-booku Miminko neplakej, který jsem pro vás napsala.
  • E-book má 56 stran
  • Kapitola o uspávání
  • Uhoupávání
Co dítě pláčem říká a mnoho dalších tipů, které vám pomohou vyrovnat se vnitřně pláčem dítěte a začít jej efektivně řešit.

Chci e-book

Miminko neplakej – osvědčené tipy, jak uklidnit miminko

Zuzka Šmidrkalová
Jsem maminka dvou dcer a provázím ženy na cestě k intuitivnímu mateřství a poznávání sebe samých. Pomáhám maminkám projít těžké začátky s jejich děťátkem a najít dary a vnitřní sílu, která se v nich i dětech skrývá. Pomáhám také utěšit pláč miminek a maminek :) Jsem autorkou videa zdarma 3 tajemství o dětském pláči Zároveň jsem autorkou láskyplného průvodce sžití se s miminkem, e-booku Miminko, neplakej aneb Jak pochopit pláč miminka a uklidnit křiklounka. A co mě k tomu přivedlo? Můj příběh si přečtěte zde >>

Průvodce Miminko, neplakej

Brečí vaše miminko a vám už dochází nápady i trpělivost?

Až moc často máte pocit "hlavně ten den přežít..."?

Mrkněte na záchranného průvodce, který vás provede pláčem i pocity beznaděje ♥

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.