Zelená stolička u kojenců – je opravdu hladová?

Zelená stolička = hladová stolička?

Nejdříve si ujasníme, o čem že to mluvíme. Zelená stolička není zelená stolička k zeleném stolu. Hladová stolička není zub v hladové puse. Jde tu jen a pouze o dětský výtvor v plence. No fuj! Proč tu píše o tomhle ta ženská?

Když se miminko narodí, stolička, bobek, exkrement, prostě bobo se stane důležitou součástí dne. Ne zcela úmyslně, ale je to prostě fáze života…

Přebalujete svoje miminko a najednou na vás v plence vybafne zelená tekutá stolice.

Proč je tak zelená? Je miminko v pořádku? Co mu chybí? 

Napadne vás.

Pak začnete hledat na diskuzích a hodně maminek vám odpoví, že zelená stolička znamená „hladová stolička„.

Já osobně tohle tvrzení slýchám hodně často. Bývá doprovázeno zvednutým obočím, pomyslným zvednutým ukazováčkem a někdy i obviňujícím pohledem.

„Dítě ti brečí? Má zelenou stoličku? Je hladový!!!“

Vina klepe na dveře… „To mu nedávám pořádně najíst? Jakto že jsem to nevěděla?“

Někdy je to doprovázeno ještě nebezpečnější reakcí – „Moje mléko mu už nestačí! Musím dokrmovat umělým!

A právě teď spousta maminek běží do drogerie a s panikou nakupuje lahvičky, umělá mléka a rychle se snaží miminko dokrmit. Jenže většinou nadělají větší paseku než kdyby tyhle zvěsti o hladových stolicích přešly.

Zelená stolice u kojenců – co to znamená?

Ve společnosti se prostě traduje:

„Miminko ti brečí? Má zelenou stoličku? Je hladový! Dej mu najíst pořádného jídla“

Zelená stolička ale rozhodně neznamená, že vaše dítě má hlad. 

Jak já vnímám zelenou stoličku? 

Nejsem doktor.

Jsem jen obyčejná máma, která má dvě děti, které zoufale trpěly na bolest bříška. Vychovávám je podle své intuice, svého nejlepšího vědomí a svědomí, a místo radami z diskuzí a internetu se snažím řídit srdcem.

Proto mi můžete věřit a dát na mě, nebo nemusíte. Moje zkušenost je, že se jedná o nesnášenlivost některé složky v jídle.

Tedy:

Zelená stolička = nesnášenlivost a některé jídlo

Alergie nebo nesnášenlivost?

Když miminko brečí, ukazuje tím na nějaký nekomfort, něco ho bolí nebo trápí. Na tom se věřím shodneme. A nesnášenlivost na potraviny bývá doprovázena brečením, podrážděností, křikem.

“mami bolí mě břicho, mami svědí mě kůže, mami jsem nafouklé, mami mám křeče do bříška”

U malých miminek to bývá nejčastěji nesnášenlivost na mléko. Mateřské mléko?? Ne, myslím takové to mléko do kafíčka, kakao, jogurty… Které jí a pije maminka a přenáší se to do mateřského mléka. Případně laktóza v mléce umělém.

Miminko, které má zelenou stolici, může mít tedy nesnášenlivost nebo alergii na některou potravinu, kterou vy osobně jíte a která se dostává do mateřského mléka. Pokud nekojíte ale dokrmujete umělou výživou, je možné, že má miminko reakci na některou složku právě v tom daném druhu mléka.

Nejedná se o nesnášenlivost na samotné mateřské mléko, jak se vám může někdo snažit namluvit.

Také už jsem slyšela názor, že mléko je tedy pro miminko jedovaté! To je nesmysl.

Nesnášenlivost na některou složku v mléce se vám u miminka projeví i jinak než jen zelenou stolicí. Třeba právě pláčem, nafouknutým bříškem, svěděním kůže, načernalou stolicí, křečemi v bříšku a pláčem. Spoustou pláče.

Miminko nemluví a těžko vám řekne:

„Maminko mám alergii na laktózu.“

Přesto se ale projevuje a dává vám to najevo. Pláčem, grimasami, propínáním se. Některé děti se i odtahují od prsu. Nechtějí pít.

Pokud vám miminko pláče a ráda byste tipy, jak to spolu zvládnout, mohu vám pomoci svými zkušenostmi TADY.

Na vině bývá laktóza

Co bývá nejčastěji problematické? Na to se mne maminky často ptají, aby zjistily, co vyloučit nebo na co si dát pozor. Odpovědí je, že nejvíce miminka reagují na laktózu nebo na lepek. Tyto složky se dostávají přirozeně do mléka maminky a dítě je pak dostává do svého zažívacího systému, kde nadělají samozřejmě paseku.

Alergie na laktózu je čím dál častější. Možná ano, možná ale také ne … Dřív se prostě o bolestech bříška a zelených stolicích nemluvilo. Každý to řešil doma s rodinou nebo se svým pediatrem.

Dnes je informací ke všem problémům plný internet, fóra, diskuze na FB…

Miminko pláče a má zelenou stolici? Co s tím?

Takže co s tím? Jaké je řešení?

V prvé řadě nepanikařte a neposlouchejte názory o tom, jak je vaše dítě hladové a má nedostatek jídla. Pokud máte pochybnosti, zkontrolujte si zdravotní stav a jak vaše dítě prospívá i podle těchto bodů:

  • Čůrá vaše miminko často? Podle pediatrů je dostatečné, když má dítě 6 a více počůraných plen za den.
  • Zkontrolujte fontanelu na lebce miminka. Je měkké místečko na hlavičce jen měkké, nebo výrazně propadlé? Tohle se využívá i pokud zjišťujete, zda netrpí žízní.
  • Je aktivní, navazuje kontakt, nebo apatické a spavé? Pokud aktivní ale například pláče, nemusí jít o hladovění ale na vině může být plno jiných příčin. Zkuste nabídnout prso nebo mléko a pokud odmítá, může se jednat o bolest bříška z jiné příčiny.
  • Pokud miminko pláče a netušíte příčinu, koukněte i na můj článek Co miminko pláčem říká?

Jak podezření na nesnášenlivost řešit?

  1. Pokud kojíte, vynechejte minimálně na 10 dní mléčné výrobky. Všechny. Následky mléka se na miminku projevují dlouho, u jiných potravin stačí vynechat 48 hodin.
  2. Když to nebude mléko, zkuste eliminační dietu = jste na základních potravinách a postupně přidáváte problematické a u toho sledujete reakci miminka. Za základní dietní opatření můžete považovat třeba Paleo nebo Primal blue print.
  3. Pokud používáte umělé mléko, zkuste bezlaktózové nebo řadu Sensitive.
  4. Pokud už přikrmujete, opět postupně testujte složky nebo se vraťte na začátek a začněte základními potravinami. Postupně přidávejte ať poznáte, co dělá problémy.
  5. Nepřestávejte kojit pokud kojíte. Nemáte málo mléka. Tohle není o hladu. Kojte na požádání, klidně i každou chvíli. Každá kapka mateřského mléka se počítá ♥
  6. Nepanikařte, většina alergií do tří let věku úplně vymizí.

Řešíte nesnášenlivost u svého miminka? Pomohly vám tipy? Sdílejte článek dál, ať pomůže dalším maminkám ♥

Láskyplný průvodce prvními měsíci mateřství a pomocník s dětským pláčem ⇓

Zuzka Šmidrkalová
Jsem maminka dvou dcer a provázím ženy na cestě k intuitivnímu mateřství a poznávání sebe samých. Pomáhám maminkám projít těžké začátky s jejich děťátkem a najít dary a vnitřní sílu, která se v nich i dětech skrývá. Pomáhám také utěšit pláč miminek a maminek :) Jsem autorkou videa zdarma 3 tajemství o dětském pláči Zároveň jsem autorkou láskyplného průvodce sžití se s miminkem, e-booku Miminko, neplakej aneb Jak pochopit pláč miminka a uklidnit křiklounka. A co mě k tomu přivedlo? Můj příběh si přečtěte zde >>

Průvodce Miminko, neplakej

Brečí vaše miminko a vám už dochází nápady i trpělivost?

Až moc často máte pocit "hlavně ten den přežít..."?

Mrkněte na záchranného průvodce, který vás provede pláčem i pocity beznaděje ♥

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.